Příjmení Kolačný

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o zjištění původu příjmení ,,Kolačný'' nebo ,,Koláčný''.
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kolačný; Koláčný vzniklo z moravského nářečí, kde znamená člověka, s nímž se snadno jedná a lze se s ním dohodnout.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011 žilo v České republice 678 osob s příjmeními Kolačný, Koláčný, Kolačná, Koláčná. Z toho 300 mužů a 378 žen. Nejčastěji pak v Kolíně, Praze, Brně či Nymburku.

Použité zdroje:

* http://www.kdejsme.cz
*  MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)