příjmení Kohout

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký může být původ příjmení Kohout kromě spojitosti s kurem domácím. Zajímá mne, jestli nemůže mít spojitost i s Kelty podle spojení Gallus=kohout a Gallus=Kelt.
A dále jestli se ve středověku vyskytoval nějaký rod Kohoutů a v případě, že ano, kde měli sídlo a kde bych o nich nalezla více informací.
Předem děkuji za případné zodpovězení mého dotazu.

Odpověď

Dobrý den, 

kohout, kohoutek je zoologicky označení samečka některých ptáků a také název různých věcí ( kohoutek u střelných zbraní, větrná korohvička, účes,rostlina kohoutek), protože připomínají pyšně vzhůru vztyčenou  hlavu kohouta. Podle staré víry vězí v kohoutu démon : proto nad lomenicí střechy domu trčela vzhůru dřevěná ozdoba v podobě kohouta, aby tento zdomácnělý démon magicky odháněl duchy cizí, domu nepřátelské. Odtud je možno pochopít i úsloví "posaditi červeného kohouta na střechu" = zapáliti dům.

Pro zajímavost uvádíme : sloveso rozkohoutit se = rozlobit se.Název pochází od zvuků ko ko ko, jež kohout vydává, když svolává slepice k zrnu, když je varuje před nebezpečím, nikoli od kokrhání..

Kokrhat znamená napodobovat kohoutí hlas, latinsky : cucurru, z něho cucurrió.Obdobné cizí názvy kohouta: něm.nářečím gockel, angl.. cock, fr. Coq, aj.

Římané označovali slovem gallus Galy i kohouta.  Galové byli příslušníci keltských kmenů obývajících Galii, území zhruba zahrnující dnešní Francii, Belgii, Švýcarsko a severní Itálii, kteří hovořili galským jazykem. Z hlediska archeologických nálezů jsou Galové spojeni s laténskou kulturou, jež dominovala západní a střední Evropě od 5. až do 1. století př. n. l. Na počátku 3. století př. n. l. podnikla část Galů invazi na Balkán a do Řecka. Poté se přeplavili do Anatolie, kde se usadili jako Galatové. V padesátých letech 1. století př. n. l. Galové podlehli Juliu Caesarovi, jemuž neúspěšně vzdorovali v galských válkách. Během následné římské nadvlády byli pozvolna asimilováni, čímž vznikla galorománská kultura. V důsledku romanizace byla galština v průběhu dalších staletí nahrazena vulgární latinou, z níž se postupně vyvinula francouzština.

Galština je termín označující keltský jazyk, kterým mluvili obyvatelé Galie. Julius Caesar se ve svém díle Zápisky o válce galské zmiňuje o galštině jako o jednom ze tří jazyků užívaných galskou populací. Kromě galštiny se v Galii hovořilo ještě akvitánštinou, jež byla příbuzná s dnešní baskičtinou, a germánskými jazyky. Galština patřila společně s keltiberštinou, lepontštinou a galatštinou mezi tzv. pevninské keltské jazyky. Lepontština je často považována za dialekt galštiny. Během římské nadvlády byla galština postupně nahrazena vulgární latinou, pročež následně zcela vymizela.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gal%C5%A1tina

Ohledně původu označení této země existují značné pochybnosti, přičemž není jisté, zda bylo odvozeno z názvu nějakého domorodého kmene, či zda se jedná o exonymum. Keltský výraz *g(h)al- mohl podle některých názorů znamenat „silný“ či „mocný“ (jedinec) – „rek“, „hrdina“. Vyskytují se ovšem i spekulace, podle nichž mohlo být toto jméno převzato z názvu řeky Gallos, obdobně jako tomu bylo v případě pojmenování kmene Sekvánů, jež mělo taktéž svůj původ v hydronymu. Latinskému termínu Gallia se nápadně podobá starořecké označení Galatia (poprvé doloženo v díle historika Timaia z Tauromenia ze 4. století př. n. l.), které bylo patrně inspirováno barvou pleti Keltů (řecky Γαλάται, Galatai), která prý byla „bílá jako mléko“ (γάλα, gala – „mléko“). Pojem Gallia byl někdy spojován s latinským výrazem pro kohouta – gallus. Dnešní Francii se proto leckdy říká „země galského kohouta“.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Galieetymologický

http://cs.wikipedia.org/wiki/Galov%C3%A9

J.Machek : Etymologický slovník, Praha : Lidové noviny, 1997

 

-Příjmení Kohout má v České republice 3877 obyvatel, je na 219 místě v četnosti těchto příjmení a věkový průměr nositelů tohoto příjmení je 42 let.

-V seznamu šlechtických rodů jsme jméno Kohout nenalezli, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Desk%C3%BDch,_moravsk%C3%BDch_a_slezsk%C3%BDch_%C5%A1lechtick%C3%BDch_rod%C5%AF.

 Další informace  o rodu Kohoutů můžete nalézt ve Státním ústředním archivu, http://www.nacr.cz/ a http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_archiv.

 

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.06.2013 12:55

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu