Příjmení Kocková

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se dozvědět více o mém rodném příjmení Kocková.Chtěla bych se dozvědět, zda to je židovské jméno, jak je staré a odkud tedy pochází?
Velice vám děkuji za jakoukoliv odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

informace o příjmení Kocek/ Kocková v příručkách o původu českých příjmení bohužel chybí. Statistiky Ministerstva vnitra (stav ke dni 1. 3. 2013) evidovaly na území ČR 301 osob s příjmením Kocek, 320 osob s příjmením Kocková a 4 osoby s příjmením Koceková.

O tom, že nositeli tohoto příjmení bývali i Židé, svědčí záznamy v genealogické databázi JewishGen (http://www.jewishgen.org). Zjevně se ale nejedná o moc rozšířené příjmení a stejně tak je více než pravděpodobné, že příjmení Kocek nemá čistě židovský původ.

Dějiny používání a proměn židovských příjmení v českých zemích jsou velice pestré. Příjmení židovských obyvatel Čech a Moravy se v moderní podobě zkonstituovala poměrně pozdě. Až uveřejněním paktu Josefa II. 27. srpna 1787 se užívání příjmení pro Židy stalo povinným. Pakt nařizoval všem Židům, aby si zvolili německá jména a příjmení (a taktéž ukládal židovským obcím vést všechny matriky v německém jazyce). Jak ovšem píše Ruth Bondyová, přes všechnu germanizaci – především na venkově – se u českých Židů udržela i česká jména, jejichž užívání většinou předcházelo přijetí německého příjmení. V případě příjmení Kocek se dále také může jednat o počeštěnou nebo zkomolenou variantu jiného jména (podle znění se nabízí příjmení Katz, které bylo mezi Židy velice populární). Pro získání více informací k této problematice Vám doporučujeme knihu zmíněné Ruth Bondyové Rodinné dědictví.

Zdroje:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx

Bondyová, R.: Rodinné dědictví : Jména Židů v Čechách a na Moravě. Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 2006.