příjmení KOBLIH

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ příjmení KOBLIH.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Koblih je doloženo již v roce 1389, jeho původ je v názvu pečiva.  Mezi další takto odvozená příjmení patří např. Koblich, Koblí/-ižek, Kobliha, Koblížka, apod.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti příjmení dle stránek www.kdejsme.cz. Zde se uvádí, že v České republice žije cca 30 mužů a 478 žen s příjmením Koblih/Koblihová (tato ženská varianta je jak k příjmení Kobliha, tak i např. Kobliha, proto je číslo u žen výrazně vetší); nejvíce v oblastech Prahy a Olomouce, dále např. Hranic, Blatné či Přerova.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.