Příjmení Klaban

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ a význam příjmení Klaban.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Vysvětlení jména Klaban najdete v níže uvedené knize Antonína Kotíka. Podle Kotíka je tedy příjmení Klaban (stejně tak jako Kaláb, Čalábek, Calábek, Nečleba, Kalaber, Kalabis, Kalabsa, Klabazna, Klabusaj) odvozeno z kmene moravských sloves kalabizovať, kalabiznovať = klábositi, a souvisí s litevským kalba = řeč.

Kotík, Antonín, 1840-1919

Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu / sepsal a abecedním ukazovatelem opatřil Antonín Kotík. -- Nové vyd.. -- V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. -- 288 s. ; 25 cm