příjmení Kežlínek

Text dotazu

Dobrý den,
již delší dobu pátrám po původu mého příjmení a s tímto dotazem se obracím na vás. Zda-li by bylo možno zjistit původ příjmení Kežlínek, první zmínky o tomto příjmení jsou z napoleonských válek, hlouběji do historie jsem se nedostal.
Děkuji za ochotu.

Odpověď

Dobrý den,
obáváme se, že ani my Vám s vysvětlením původu Vašeho příjmení příliš nepomůžeme, neboť příjmení Kežlínek není v nám dostupných publikacích uvedeno.

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit ještě na odborníky v oblasti českého jazyka - Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

V roce 2012 žilo v České republice dle serveru "Naše jména" 34 mužů a 38 žen s příjmením Kežlínek/Kežlínková, informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz .

Použité zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

Děkujeme Vám za využití služby Ptejte se knihovny. Rádi bychom Vás poprosili, zda byste v budoucnu při dalším využití služby PSK používal pro odeslání dotazu formulář pro zadání dotazu, který je dostupný na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu . Zde si také můžete vybírat z více než 70 českých knihoven aktivně zapojených do této služby. Adresa psk@nkp.cz slouží pro administrativní účely služby. Kromě e-mailového formuláře můžete využít také chat na stránkách www.ptejteseknihovny.cz.