Příjmení Katolický

Text dotazu

Dobrý den, jaký je prosím význam příjmení Katolický, Katolická. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Příjmení Katolický je s největší pravděpodobností odvozeno z přídavného jména katolický pocházející z podstatného jména katolík, tj. příslušník církve katolické, zpravidla římskokatolické.

Slovo katolický znamená původně celkově rozšířený, pochází z řeckého výrazu katholicos=všeobecný. Jedná se o složeninu z kat-(kata)=dolů, proti, zpět a holos=celý.

Zdroj : Příruční slovník naučný, Praha :Akademie věd, 1937-38

              Etymologický slovník jazyka českého, Praha : SPN  1978