Příjmení Karpyta

Text dotazu

Kde je původ příjmení Karpyta? Předek přišel prý z Polska na Oravu v předminulém století. V minulé generaci byla možná varianta Karpita. Pátrala jsem po kořenu Karp- jen na internetu.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Karpyta ani Karpita se nám bohužel nepodařilo vyhledat v žádných nám dostupných zdrojích. Pravděpodobně velmi nízký výskyt tohoto příjmení na území České republiky (v roce 2011 žilo v ČR 9 osob s tímto příjmením) zapříčinil, že nebylo zařazeno do žádných z níže uvedených příruček, zabývajících se původem a významem příjmení.

Nejpodobnější příjmení, které jsme našli je příjmení Karpischka, což je poněmčené příjmení z osobního jména Karponius, či z příd. jména karpavý = krhavý.

Se svým dotazem se také můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

, kde by Vám mohli poradit snad uspokojivější odpověď.

Projité zdroje:

* http://www.kdejsme.cz

*  MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.

vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :

Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/

)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)