příjmení Kamenský a Čížek

Text dotazu

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem jak vzniklo příjmení Kamenský a Čížek.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na dotaz ohledně významu příjmení Čížek jsme již v rámci Služby Ptejte se knihovny odpovídali, odpověď naleznete v archivu služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/prijmeni-cizkova.

Příjmení Kamenský, podobně jako příjmení Kamenický, Kameníček, Kamenička, Kameník, Kamenišťák, je odvozeno od místních názvů se slovním základem "kámen/ kamen", případně podle řemesla kameník.

Pro zajímavost Vám uvádíme také statistiky četnosti výskytu příjmení dle stránek www.kdejsme.cz a www.nasejmena.cz.  V České republice žije cca 3 805 mužů a 3 987 žen s příjmením Čížek/Čížková; převážně v oblasti Prahy, dále Českých Budějovic, Hradce Králové či Černošic. Příjmení Kamenský má cca 406 mužů a 395 žen; nejvíce v oblastech Brna, Břeclavi či Českého Krumlova.

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.