příjmení Kalibová

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli byste mi nemohli pomoci s vyhledáním původu a
významu příjmení -Kalibová-. (Již jsem zjistila, že by mohlo příjmení mít původ z valašského nářečí - Kaliba, což znamená neštěstí, nebo
také kalibán - hrubec, surovec.) Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

novodobé prameny uvádějí k příjmení Kaliba vysvětlení, jež jste sama zmínila, tedy, že slovo bylo odvozeno z valašského nářečního slova kaliba = neštěstí, kalibán = hrubec, surovec.

Zdroj: MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.

Starší zdroje, konkrétně kniha "Naše příjmení" Antonína Kotíka, připisuje příjmení podkrkonošský původ a vysvětluje jej jako "velikán", "obr".

Zdroj:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. nové vyd. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897, s. 42. (plný text knihy jde volně dostupný v rámci systému

Kramerius: http://kramerius.nkp.cz  (Monografie, Abeceda názvů monografií: N, Naše příjmení, s. 42.)

V lednu 2010 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 68 mužů a 91 žen s příjmením Kaliba/Kalibová, příjmení se nejčastěji vyskytuje v Praze a Říčanech.