Příjmení Jůn

Text dotazu

Dobrý den chtěl bych se zeptat na původ příjmení
Jůn díky za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Jůn je odvozeno od přídavného jména juný= mladý, křepký; někdy je také uváděn původ v osobním jménu John (počeštělá podoba - osobní jméno Jan) s nářeční změnou -o- na -u-.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 189 mužů a 349 žen s příjmením Jůn/-ová; viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Dle webových stránek www.kdejsme.cz bylo registrováno nejvíce nositelů příjmení Jůn-Jůnová v oblasti Prahy, dále Kladna, Pelhřimova či Sušice.

Použitá literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s.
ISBN 978-80-86781-03-8.