příjmení Jochec

Text dotazu

Dobrý den,chtěl bych zjistit původ příjmení Jochec.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Jochec má původ v osobních jménech začínajících na Jo- (např. Johan, Joachym, Jonáš, apod.), taktéž se jako možný zdroj původu uvádí hornické a mlynářské apelativum (tj. slovo obecného významu) jochy= dřevěná část mlecího stroje; též apelativum joch= plošná míra, jitro.

Pokud by Vás zajímal význam uvedených osobních jmen, doporučujeme Vám využít např. publikace:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. 651 s. ISBN 80-200-0775-X.

* RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? : encyklopedie křestních jmen. 3. vyd.. Praha : Libri, 2003. 498 s. ISBN 80-7277-197-3.

* BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd.. Praha : Regia, 2003. 735 s. ISBN 80-86367-35-5.

Na internetu zpřístupnilo nakladatelství Libri vybrané knihy, mezi nimi je i dostupná kniha Václava Rameše "Po kom se jmenujeme?", kde se můžete dočíst o jednotlivých jménech. Databázi knih naleznete na adrese http://libri.cz/databaze.php .

Statistiky Ministerstva vnitra ČR ( dostupné na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx ) evidovaly ke dni 15.7. 2009 203 mužů a 26 žen s příjmením Jochec/Jochecová.