Příjmení Jasenčák

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení významu a původu příjmení Jasenčák.
Předem velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel v žádné z příruček vysvětlující původ jmen, které máme k dispozici, se příjmení Jasenčák nenachází. Jedná se o méně časté příjmení (Centralní evidence obyvatel na MV CR uvádí k 15.7.2009 četnost 14).

V příručkách jsem našla uvedena pouze příjmení Jesenský (z místního jména Jesenice n. Jessenný), Jasanský, Jasan, Jasaň (z názvu stromu jasan), nebo Jásenský (Jásenná).

Podle Spisovného slovníku jazyka českého a dalších jazykových příruček (Etymologický slovník jazyka českého, Staročeský slovník, Slovník valašského nářečí) jasen nebo též jesen, jěseň, jeseň, jaseň jsou starší nebo nářeční výrazy pro strom jasan. Slovo se vyskytuje i v jiných slovanských jazycích (polština - jasień, ruština - jasen).

Pravděpodobně tedy příjmení Jasenčák vzniklo podobně jako výše uvedené jméno Jasenský, Jesenský buď z místního jména příponou -ák nebo z názvu stromu jasan.

Toto vysvětlení není podloženo, je to jen pokus o odvození z jiného příjmení, s přihlédnutím k příjmení s podobnou příponou - Javorčák, které  D. Moldanová v knize Naše příjmení jmenuje spolu s dalšími tvary u příjmení Javor a u něhož je uvedeno, že vzniklo z podstatného jména javor (název stromu), často též z místního jména.

S dotazem se můžete obrátit na odborníky v Jazykové poradně Ústavu pro český jazyk AV ČR www.ujc.cas.cz, kde vám mohou původ příjmení pomoci upřesnit.

Prameny:

BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Praha : Nakladatelství ČSAV, 1962, s. 170, 200.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha : Nákladem Jana Kotíka, 1897, s. 137. - Digitalizováno, přístupno v digitální knihovně Kramerius NK ČR. Dostupné z: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=22709

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. nezm. vyd. Praha : Academia, 1971, s. 217.

MOLDANOVÁ, D. Naše příjmení. 2. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004, s. 75. ISBN 80-86781-03-8.

Slovník spisovného jazyka českého. 2. díl, N-Q / [zpracoval Bohuslav Havránek]. -- 1. vyd. -- Praha : Academia, 1971, s. 210.

SOCHOVÁ, Zdeňka. Lašská slovní zásoba : jihovýchodní okraj západolašské oblasti. Praha : Academia, 2001, s. 205. ISBN 80-200-0421-1.