příjmení Jarath

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali se dá dohledat původ příjmení Jarath? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

konkrétně příjmení Jarath není bohužel v nám dostupných publikacích uvedeno. Osob s příjmením Jarath/Jarathová žije v České republice poměrně malý počet. Konkrétně se jedná o 10 mužů a 11 žen (Naše jména: http://www.nasejmena.cz ) žijících  v Českých Budějovicích, Pelhřimově a Třeboni.

Pravděpodobně tento nepočetný výskyt jména na území ČR zapříčinil, že výklad příjmení Jarath nebylo zařazeno do žádné z publikací, jež se věnují výkladu původu českých příjmení.

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit ještě na odborníky v oblasti českého jazyka - Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)