příjmení Janíček

Text dotazu

Dobrý den,
hledám inspiraci pro svou seminární práci na téma etymologie a význam příjmení ("jméno po chalupě"). Nejsem lingvista, studuji psychologii a v práci se mám zaměřit především na psychologický aspekt utváření osobnosti v souvislosti s příjmením. K tomu ovšem potřebuji poměrně rozsáhlý etymologický výklad daného příjmení. Nezabývám se jazykovědou, tudíž netuším, kde hledat. Nepotřebuji statistiky (kolik lidí má v republice dané příjmení), ale původ a význam příjmení. Jedná se o příjmení Janíček/Janíčková.

Odpověď

Dobrý den,

nejpopulárnějším výkladovým slovníkem k etymologii českých příjmení je práce prof. Dobravy Moldanové:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác 2010 (starší vydání: 1983, 2004).

Dále k tématu etymologie a významu příjmení Čechů doporučujeme i následující publikace:

Beneš, J.: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998.

 Mates, V.: Jména tajemství zbavená: malá domácí encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha : Knižní klub, 1998.

 Mates, V.: Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. Praha : Epocha, 2004.

 Knappová, M.: Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Taz Ax Kort, 2002.

Dle Moldanové příručky vzniklo příjmení Janíček z osobního jména Jan, jehož bylo původně – ve východomoravském dialektu – zdrobnělinou. Dle statistik Ministerstva vnitra zpřístupněných na stránkách http://kdejsme.cz současně žije na území ČR 1697 osob s příjmením Janíček a 1852 osoby s příjmením Janíčková (nejvíce v Brně).

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004.

 http://kdejsme.cz