příjmení "HUML"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych zjisti původ příjmení "HUML"
děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Hum(me)l vychází z německého apelativa (tj. slova obecného významu) Hummel = čmelák, chovný býk, původ však může mít také v osobním jméně Hugiman a podobně. V písemných dokladech se toto příjmení poprvé objevilo v roce 1414. Podle statistik Ministerstva vnitra ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 952 mužů a 982 žen s příjmením Huml/Humlová (http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx ).

použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 70. ISBN 80-86781-03-8.