Příjmení Hűbner a Zoubek

Text dotazu

Mohli byste mi prosím napsat původ příjmení Hűbner a Zoubek? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení   Hübner bylo odvozeno z němčiny, konkrétně ze středohornoněmeckého Hube = lán, sedlák hospodařící na celém lánu, taktéž označení společného statusu.

Příjmení Zoubek  vzniklo odvozením ze zdrobnělé podoby slova zub.

V roce 2011 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 414 mužů a 413 žen s příjmením Hübner/Hübnerová a  961 mužů a 1022 žen s příjmením Zoubek/Zoubková.

Zdroje:
* Příruční mluvnice češtiny. 1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4.
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/