Příjmení Hodina, Budín a Fidler

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit původ těchto příjmení: Hodina, Budín a Fidler.Příslušnou knihu Příjmení v současné češtině od paní Knappové se mi nepodařilo sehnat. Děkuji mnohokrát za Vaši pomoc

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Hodina je odvozeno od apelativa (tj. slova obecného významu) "hodina" ve významu jednotky času. Příjmení Fidler má původ v německém apelativu Fiedler= původně hráč na fidulu= primitivní strunný nástroj, později = houdek, houslista; lze srovnat se slovesem fidlat. Poslední příjmení Budín má původ v příjmení Buda, které je odvozeno ze staročeského osobního jména Chotěbud, Budivoj, Budimír (budi= povzbuzovat); též lze odvodit z apelativa bouda/buda.

Dle stránek www.kdejsme.cz žije v České republice cca 239 mužů  a 248 žen s příjmením Hodina/-ová, nejvíce v oblastech Prachatic, dále Vimperka, Prahy, Plzně či Chebu. Příjmení Fidler /-ová má cca 607 mužů a 599 žen, převážně v oblastech Prahy a Mladé Boleslavy. Příjmení Budín/-ová je zastoupeno u cca 599 mužů a 639 žen, převážně v okolí Prahy, dále Brna či Rokycan.

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.