příjmení Heřta

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o vysvětlení významu příjmení Heřta. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Heřta je odvozeno z příjmení Heřt, které pochází ze staročeského apelativa (tj. slova obecného významu) heršt a znamená primas, představený. Obdobně bylo odvozeno také příjmení Heřtus.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti výskytu příjmení dle stránek www.kdejsme.cz. V ČR je evidováno přibližně 14 mužů a 79 žen s příjmení Heřta/Heřtová; nejvíce v oblastech Vimperka, Loun a Prahy.

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.