příjmení Herboczek

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych zjistit původ příjmení Herboczek, ale bohužel jsem v žádných
publikacích o něm nic nenašel. Proto se obracím na Vás s pomocí Vámi
dostupné literatury původ zjistit.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Herboczek není bohužel uvedeno v žádné publikaci o původu příjmení, které máme k dispozici, viz seznam použité lietratury na konci e-mailu.

Nejbližší příjmení jsou obecně začínající na Herb-. Ty jsou převážně německého původu a jsou odvozeny buď z osobních jmen začínajících nebo končících na her=pán, muž (např. Herbert, Herbort) nebo také z přídavného jména herb=trpký, hořký (př. Herb, Herben, Herbich).

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 6 mužů a 8 žen s příjmením Herboczek/Herboczková, viz stránky portálu Kde Jsme https://www.kdejsme.cz/.

S dotazem se můžete zkusit obrátit také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, snad by byli odborníci schopni Vám poskytnout přesnější odpověď. Poradnu naleznete na adrese http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/ .

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 866 s.

Kniha je dostupná v rámci digitální knihovny Kramerius, http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowChars.do .

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená aneb příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBn 80-86328-58-9.

Beneš, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.