příjmení Havlátko

Text dotazu

Prosím o vysvětlení vzniku příjmení HAVLÁTKO. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, příjmení Havlátko bylo odvozeno od příjmení Havla, které pochází z osobního jména Havel. Původním vzorem pro toto jméno je latinské Gallus, které kromě kmenové (národní) příslušnosti označující Gala, neboli Kelta mělo za římských dob i význam "obyvatel Galie". Gallus v latině znamená také "kohout". Galové, Keltové, byli obrovským společenstvím mnoha desítek, ne-li stovek, kmenů. Uctívali spoustu nejrůznějších zvířat, do bojů si brali jejich obrazy a masky, aby protivníka zastrašili. Někteří bojovali i pod znamením kohouta.
Přeměna latinského Gallus na české Havel proběhla podobně jako přeměna latinského Paulus na Pavel. Záměna hlásek "g" a "h" byla v jistém období vývoje češtiny (konkrétně do 1. pol. 13. stol.) provedena bezvýhradně (s výjimkou některých nářečí). A tvrdé -ll-, jak tvrdí jazykovědec Gebauer, bylo obměněno na -vl-. V prvním pádě se mezi tyto souhlásky vsunulo kvůli snadnější výslovnosti tzv. epentetické (vkladné) -e-.

Dle statistik Ministerstva vnitra ČR o četnosti příjmení se ke dni 9.5.2007 na našem území vyskytovalo 53 mužů a 46 žen tohoto příjmení.

Použité zdroje:
Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 8086781-03-8.
Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.
Statistiky MV ČR  http://www.mvcr.cz/sprava/informat/cetnost/index.html