Přijmení Haltuf a Vik

Text dotazu

Dobrý večer,
chtěla bych zjistit původ přijmení HALTUF a VIK.
předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Haltuf/ Haltufová vzniklo ze středohornoněmecké rozkazovací věty Halte uf! = počkej, zadrž!

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011 žilo, dle serveru www.kdejsme.cz, 253 osob s příjmením Haltuf/ Haltufová. Z toho 123 mužů a 130 žen. Nejčastěji pak v Hradci Králové, Novém Bydžově, Praze či v Nové Páce.

A příjmení Vik/ Viková vzniklo jako zkratka z osobního jména latinského původu Viktor (= vítěz).

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011 žilo, dle serveru www.kdejsme.cz, 998 osob s příjmením Vik/ Viková. Z toho 465 mužů a 533 žen. Nejčastěji pak v Praze, Trutnově, Hradci Králové či Náchodě.

Zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz