Příjmení Gorin

Text dotazu

Dobrý den,
Chtěla bych vědět, jak vzniklo nebo odkud pochází příjmení které má rodina mého přítele - Gorin/Gorinová.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení, na které se ptáte - Gorin/Gorinová - jsme se snažili vyhledat v našich příručkách, ale nepodařilo se nám ho nalézt.
Ve slovnících příbuzných jazyků jsme nalezli následující možnosti :
V  rusko-českém slovníku :  gor/a = hora, gory = hory V chorvatsko-českém slovníku 1) gora=hora,kopec nebo les

                                                                                                                      2) gori = horší

Protože Vám nemůžeme nabídnout plné vysvětlení významu/původu tohoto příjmení, doporučujeme obrátit se na odborníky v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz .

Použité zdroje

D. Moldanová : Naše příjmení

R. Mates : Jména tajemství zbavená

B. Unbegaun : Ruská příjmení

V.Nikonov : Slovník ruských příjmení