příjmení Golman a Paterna

Text dotazu

Dobrý den. Rád bych se zeptal jestli je možné nějak
najít jaký význam a historii mají příjmení Golman a Paterna. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Paterna je odvozeno od příjmení Pater (též Páter), které pochází z
latinského pater= otec; titul knězi.
Příjmení Golman není bohužel uvedeno v žádné v knize o původu příjmení,
které máme k dispozici; s dotazem se můžete obrátit na Jazykovou poradnu
Ústavu pro jazyk český AV ČR (https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), kde Vám odborníci na český
jazyk jistě podají uspokojivou odpověď.

Dle internetové stránky https://www.kdejsme.cz/ se nejvíce příjmení Paterna-Paternová
vyskytovalo v oblasti Šumperka, Kroměříže či Strakonic. K datu 1.1.2010 bylo
evidováno 48 mužů a 40 žen s tímto příjmením.

Použitá literatura:
MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác,
2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250
nejčastějších příjmení. Vyd. 2.. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších
příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1.. Praha :
Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1.
vyd.. Praha : Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9