příjmení Ferenc/Ferencová

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Odkud vzniklo příjmení
Ferenc/Ferencová. Díky za odpověď.

Odpověď

Ferenc (=maďarsky "František", německá podoba Franz). Příjmení Ferenc je
maďarské. Jedná se o 496. nejrozšířenější příjmení v ČR. Varianty příjmení jsou
Ferencei, Ferenci, Ferencovič, Ferencsíková, Ferencz, Ferenczei, Ferenczi,
Ferenczy, Ferenčák, Ferenčik, Ferenčík, Ferenčuk, Ferenec, Ferenz a také domácí
mazlivá Feri a Ferko(ó).

Zdroj: Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších
příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha,
2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.