příjmení Eliáš

Text dotazu

Jaký je původ příjmení Eliáš? Kdy vzniklo a v jaké
oblasti ČR je nejrozšířenější?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Eliáš patří mezi ty, které jsou odvozeny z osobních jmen. Jméno Eliáš, v novějším biblickém překladu i Elijáš, je hebrejského původu (z hebr. Elijáhú) a vykládá se jako "můj pán je bůh".

Statistiky Ministerstva vnitra ČR ( dostupné na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx ) evidovaly ke dni 15.7. 2009 1797 mužů a 1910 žen s příjmením Eliáš/-ová.

Použitá literatura:

* MATES, Vladimír. Tajemství jména zbavená: Malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

* KNAPPOVÁ, Miroslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? : původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář : informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl.. Praha : Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5.