příjmení Edl a Livař

Text dotazu

Dobrý den, prosím o objasnění původu příjmení Edl a Livař (Liwař).
Předem děkuji, Marie Frantová

Odpověď

Dobrý den,

Příjmení Edl je německého původu a vychází z označení příbuzenského vztahu, konkrétně dědečka. Citujeme: "Edl (v Prachaticích idä = dědeček)- Endel, Endl, Endal (nikel Endel, 1414 - spojuje se střhněm.  enel = dědeček, vnuk). Zdroj: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3. Endlů bylo v ČR v roce 2015 počtem 100, viz http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Endl/hustota/

Příjmení Livař se nám nepodařilo dohledat. V celé ČR žijí pouze 4 osoby s tímto příjmením, viz http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Liva%C5%99/hustota/ . Nejblíže Vámi uváděnému příjmení gramaticky je příjmení Livar, který je odvozen buď z osobního jména Oliverius, nebo Libor.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.