Příjmení Dvořák a Mikulík

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mne původ příjmení Dvořák a Mikulík.
Je to prosím možné u vás zjistit? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Dvořák je 4. nejrozšířenějším příjmením v České republice. Patří do kategorie příjmení  odvozených "ze stavu a zaměstnání".  Příjmení mohlo být odvozeno hned z několika významů tohoto slova. Kniha "Jména tajemství zbavená" uvádí následující. Předkové dnešních Dvořáků mohli být:
"a) Sedláky, majiteli (nebo nájemci) svobodného dvora (= velkého statku); jakožto "dvořáci" byli osvobozeni od závazků ke šlechtické vrchnosti, s výjimkou samotného krále. Nepatřili však mezi šlechtice (...), ale měli snad dost společného se zemany, many, svobodníky, dědiníky, nápravníky
  b) "Dvořáky" byli nazýváni i lidé na hospodářském dvoru pracující. A rovněž lidé, pohybující se u jiného "dvora" - šlechtického či královského hradu nebo zámku jako služebníci vyššího a nižšího řádu. "dvořák" je tedy i synonymum pro "dvořana"; výraz však je někdy vztahován jen na služebnictvo vyšší.
  c) Někdy je ztotožněn i se šafářem, dnes bychom snad řekli "nižším článkem řídícím výrobu ve velkém zemědělském závodě".
  d) Stejně jako "dvořan" to byl výraz pro označení zdvořilého člověka"
(MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002, str. 60.)

Příjmení Mikulík je jednou z mnoha variant jmen odvozených z osobního jména Mikuláš (z řečtiny - Nikoláos = "vítězný v lidu, vítězství lidu").

V roce 2011 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 22354 mužů a  23479 žen s příjmením Dvořák/Dvořáková a 558  mužů a 573 žen s příjmením Mikulík/Mikulíková

Zdroje:

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* Knappová, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010.
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/