příjmení Duchoň

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit, jestli by jste
mi prosím vás nezjistili, jakého je původu příjmení Duchoň, z jakého století
pochází, jak vzniklo a kde je v oblasti toto příjmení v ČR nejrozšířenější.
Mockrát vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

informace o příjmení Duchoň v příručkách o původu českých příjmení chybí, dá se ovšem předpokládat, že je jeho původ společný s jinými příjmeními s kořenem "duch-" - Duch, Ducháč, Ducháček, Duchan, Duchaň apod. Tato příjmení vznikla nejspíš ze staročeského "duch" - "dech" anebo z osobního jména Duchoslav.

Dle statistik Ministerstva vnitra žije na území ČR 839 mužů a 876 žen s příjmením Duchoň / Duchoňová.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Mladá fronta, nakladatelství SSM, 1983.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx