Příjmení Dubský

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ a vznik příjmení DUBSKÝ. Mohli bychom být z větve pánů z Dubé? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Dubský je odvozeno od názvu místních jmen Dub, Dubá, Dubí, Dubsko, Duby.
Pro zjištění, zda jste spřízněni s pány z Dubé, by bylo třeba sestavit rodokmen, což tato služba neposkytuje. Pokud byste se chtěli pustit do tohoto pátrání, mohli by Vám pomoci základní informace, které naleznete např. na adrese  http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/genealogie-prameny-literatura/view nebo http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/genealogie-vyklad-jmen-1.

Zajímavá a užitečná by pro Vás mohla být kniha:
* Lednická, Blanka. Sestavte si rodokmen: pátráme po svých předcích. 1. vyd. Praha: Grada, 2012. 171 s., [5] s. obr. příl. ISBN 978-80-247-4069-0.

Zajímavé statistiky četnosti výskytu příjmení naleznete na adrese www.kdejsme.cz; příjmení Dubský se vyskytuje u cca 1403 mužů a 1412 žen; nejvíce v oblastech Prahy, Českých Budějovic, Plzně, Chrudimi či Brna.

Pokud by Vás zajímaly výklady jednotlivých místních jmen, můžete nahlédnout knihy: Profous, Antonín, Šmilauer, Vladimír a Svoboda, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.

Použitá literatura:
Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd . 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.