Příjmení Borkovcová

Text dotazu

Chtěla bych vědět význam Chtěla bych vědět význam příjmení Borkovcová.

Odpověď

Dobrý den,
starší publikace (KOTÍK, A. Naše příjmení, 1897) uvádějí souvislost příjmení Borkovec s osobním jménem Bořivoj (slovanského původu, vyložit jej lze jako "bojující vojín, bojovník") či s místními jmény Borkov, Borkovice.
V novějších publikacích (např. MOLDÁNOVÁ, D. Naše příjmení, 2004) není již bohužel příjmení Borkovec uvedeno. Nejbližší zde uvedená příjmení jsou Bor, Borek, Borák (vzniklá z osobních jmen začínajících či končících na Bor-, -bor popřípadě odvozené z místních jmen začínajících či končících na "bor").

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 347 mužů a 398 žen s příjmením Borkovec/Borkovcová, příjmení se nejčastěji vyskytuje v Brně, Praze, Táboře, Tišnově a Ústí nad Labem.

Použité zdroje:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze :
Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/