příjmení Beneš a Pour

Text dotazu

Dobrý den,
snažím se zjistit původy příjmení své rodiny. Nikde nemohu dohledat dostačující informace. Pomozte mi prosím zjistit původ příjmení Beneš a původ příjmení Pour.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Beneš/-ová vzniklo podle knihy "Naše příjmení" od Moldánové, D. z nárečního apelativa (=slovo obecného významu) beneš = malá buchta, druh koláče; u židů překlad osobního jména Benhart.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2013 v ČR 9452 mužů s příjmením Beneš (s věkovým průměrem 41 let) a 9839 žen s příjmením Benešová (s věkovým průměrem 44 let). Tito žili na konci roku 2013 nejčastěji v Praze, Plzni či Brně. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

A příjmení Pour/ -ová vzniklo podle výše zmíněné knihy z počeštěním a nářečním vyslovováním německého příjmení Bauer (z německého apelativa bauer = sedlák).

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2013 v ČR 814 mužů s příjmením Pour (s věkovým průměrem 42 let) a 791 žen s příjmením Pourová (s věkovým průměrem 47 let). Tito žili na konci roku 2013 nejčastěji v Praze, Hořicích či Hradci Králové.

Zdroje:

* www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)