příjmení Bedřich/ Bedřichová

Text dotazu

Mohu se prosím zeptat jaký je význam příjmení Bedřich/Bedřichová? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dle příručky "Naše příjmení : Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu" od Kotíka, Ant. vzniklo příjmení Bedřich/ Bedřichová odvozením z německého osobního jména Frydrych (které bylo počeštěno do podoby Bedřich).
Jméno Bedřich pochází tedy ze staroněmčiny, ze slov fridu + rich a lze je tedy vyložit jako "mírumilovný (mocný) vladař".

Pro zajímavost uvádíme, že podle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo ke dni 31. 1. 2010 v České republice 554 osob s příjmením Bedřich/ Bedřichová. Z toho 257 mužů a 297 žen. Nejčastěji pak v Hustopečích, Brně, Praze či Židlochovicích.

Zdroje:

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze :
Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
*KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přeprac. a doplněné vyd. Praha: Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.
* Kde jsme: www.kdejsme.cz