příjmení Barčuk

Text dotazu

Dobrý den chtěl jsem Vás poprosit jestli nevíte něco o původu a významu příjmení Barčuk. Díky moc za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

přímo příjmení Barčuk není uvedeno ve zdrojích, které máme k dispozici. Podobné mu je příjmení Barčák, které je odvozeno ze stejného základu jako Barbora - z ženského osobního jména řeckého původu = cizinka (stalo se apelativem, slovo obecného významu, význam tlustá žena); označovalo syna nebo muže Barbory; Barborka, Baborka, Barka, Barbor, Barbůrek, Barčák,...

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004

Ani další zdroj, který se zabývá příjmeními, vaše příjmení Barčuk neuvádí. Ale uvádí podobná příjmení jako zdroj předcházející a přiklání se také k vysvětlení prapůvodu od osobního jména Barbora.

Čerpáno z: MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená aneb příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004.

Příjmení neuvádí ani Antonín Kotík viz

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897.

Určitou změnu, ze které by příjmení Barčuk mohlo vzniknout, dává další zdroj, který vychází z němčiny. Autor se tam zabývá jmény s příponou -č/-tsch. Píše, že někdy splývají s poněmčenými českými derivacemi. Např. Bertsch, Partsch, Parč, Borč,...(ze jmen germánského původu ze základu Berd-, ale též z českého Bartoš, Bartuš a též z místního jména Bartsch u Vratislavi, dnes Wroclaw)...

Zdroj: BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998.

Podoba vašeho příjmení je poměrně vzácná, v ČR podle statistiky na stránkách ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx žije pouze 12 mužů a 12 žen - nositelé příjmení Barčuk / Barčuková a pořadí četnosti jsou na 9151. - 9152. místě.

Doporučujeme ještě obrátit se  na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, zda by neměli jiné vysvětlení.