příjmení Balej

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zjištění původu a významu příjmení Balej. Popřípadě doporučení odborné literatury, kde informace pravděpodobně naleznu. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Balej/ -ová vzniklo z osobního jména Baltazar (= "Bůh ochraňuj život krále").

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2013 v České republice 242 mužů s příjmením Balej (s věkovým průměrem 41 let) a 308 žen s příjmením Balejová (s věkovým průměrem 43 let). Tito žili na konci roku 2013 v Praze či v Rokycanech. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz čiwww.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

A příjmení Cozl/ - ová vzniklo z místního jména Cosel.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2013 v České republice 45 mužů s příjmením Cozl (s věkovým průměrem 42 let) a 38 žen s příjmením Cozlová (s věkovým průměrem 47 let). Tito žili na konci roku 2013 nejčastěji v Domažlicích a Ostravě. Další statistické údaje viz. stránky uvedené výše.

Zdroje:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : TAX AZ KORT, 2002. ISBN 80.238-8173-6.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)