příjmení Badal

Text dotazu

Původ příjmení Badal

Odpověď

Dobrý den,
vaše příjmení jsem bohužel nenalezla v žádné námi dostupné publikaci.
Mohlo by se jednat o podobu slovesa "bádal", které by samozřejmě vzniklo z označení člověka, který často bádal, byl vědec, badatel,..
"Řada příjmení zařazuje člověka podle jeho místa v lidském kolektivu, podle jeho zaměstnání, charakteristických rysů fyzických i duševních, podle událostí v nichž se proslavil."
In: Moldanová, Dobrava. Naše příjmení.  Praha : Mladá fronta, 1983, s. 22.

Také se zkuste obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna