Příjmení Appeld

Text dotazu

Dobry den,

rada bych Vas toutu cestou pozadalal o odpoved po ktere uz delsi dobu patram a to o "puvodu rodinneho jmena APPELD". Moji babicka byla rozena APPELDOVA, pochazela ze Slovenska. Veskere odkazy ktere jsem doposud nasla jsou jenom "family tree" v USA a UK, bohuzel nic o puvodu jmena a take to vypada ze v CR a na Slovensku moc lidicek (tedy zadny) pod timto jmenem neexistuji..

Moc Vam dekuji

Odpověď

Dobrý den,

Bohužel se nám nepodařilo původ Vašeho příjmení odhalit v jeho Vámi zadané podobě Appeld. V monografii od Dobravy Moldánové jsme nalezli pouze velmi podobné příjmení, které se liší pouze v t na konci namísto d: Appelt Appelt = z německého osobního jména: adal = ušlechtilý, bald je větší než elt = rychlý; Applt, Aplt, Appel, (odsunutím -t) , Apel, Apl. Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.