příjmení

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych znala původ příjmení: Havel,
Svatoš, Nepovím a Lebeda. Nejsem si přesně jistá, kde bych měla tyto
informace hledat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Havel (první zmínka r. 1197 jako Havvel) bylo odvozeno z osobního jména Gallus = obyvatel Galie; počeštěno v Havel podobně jako Paulus v Pavel. Vladimír Mates v knize Jména tajemství zbavená k původu příjmení Havel ještě doplňuje: "Původním vzorem je latinské Gallus, které kromě kmenové (národní) příslušnosti označující Gala, neboli Kelta, mělo za římských dob i význam "obyvatel Galie". Je zajímavé, že řada jazykovědců neuvádí i další možnost. "Gallus" v latině je přece také "kohout". Galové, Keltové, byli obrovským společenstvím mnoha desítek, ne-li stovek, kmenů.

Uctívali spoustu nejrůznějších zvířat, do bojů si brali jejich obrazy a masky, aby protivníka zastrašili. Někteří bojovali i pod znamením kohouta..."

Příjmení Svatoš vzniklo spolu s dalšími příjmeními (např. Svatek, Svatoň) z příjmení Sváta, které je domácí podobou osobních jmen Svatomír, Svatoslav.

Obě křestní jména jsou slovanského původu, Svatomír se vykládá jako "(ten, komu je) svatý mír; mírumilovný". Považoval se za obdobu původem řeckého jména Ireneus. Svatoslav znamená "silou slavný" (praslovansky svetý - "silný"); jeho variantou je Světoslav, který se vykládá jako "světlem slavný", příklonem ke slovu svět podle lidové etymologie i "slavící svět".

Příjmení Nepovím bylo odvozeno z 1. osoby přítomného času slovesa nepovědět.

Příjmení Lebeda vzniklo z názvu rostliny, která také sloužila za neúrody jako potrava.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 61, 178, 125, 104. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. Str. 72-74. ISBN 80-86328-10-4.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. Str. 258. ISBN 80-200-1349-0.