příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaký je původ příjmení Švásta, Vlašic a Halla. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy Naše příjmení bylo příjmení Švásta odvozeno ze slovesa švástat = vychloubat se, žvanit.

Příjmení Vlašic patří mezi jména odvozená od slova Vlach, které vzniklo z národních jmen románských národů, zejména Italů. Vzniknout mohlo také odvozením z osobních jmen Vladimír, Vlastibor apod. Jako vlach se také někdy označoval zedník, popřípadě kupec.

Poslední Vámi uvedené příjmení Halla vzniklo pravděpodobně z osobního jména Havel. Toto jméno je počeštěnou podobou jména Gallus = obyvatel Galie.

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.