Příjmení

Text dotazu

Zdravím, zajímalo by mě, odkud pochází a jaký má význam příjmení Mihula. Děkuji za ochotu

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Mihula/-ová patří do skupiny příjmení, která vznikla z příčestí slovesa míhat; někde též z nářečí nebo slovenské podoby osobního jména Michal. (Michal = česká podoba hebrejského osobního jména Michael = kdo je jako Bůh).
Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2014 v ČR 117 mužů s příjmením Mihula (s věkovým průměrem 40 let) a 175 žen s příjmením Mihulová (s věkovým průměrem 45 let). Tito žili na konci roku 2014 nejčastěji v Praze či Ostravě. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Použité zdroje

* www.nasejmena.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác,
2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)