příjmení

Text dotazu

Prosím o sdělení významu a původu přijmení
Finferle. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Vámi hledané příjmení bohužel není uvedeno v běžně využívaných příručkách, které se věnují výkladu příjmení. Kniha "Německá příjmení u Čechů" pouze uvádí obdobná příjmení, která jsou odvozena z názvů mincí. Konkrétně jde o příjmení Fimferle, Fimfrle (pětníček), Finfera (zdrobněle Finfarek - někdy i člen pětičlenného kolegia). Domníváme se, že tento výklad by bylo možné použít i u příjmení Finferle, bližší informace by Vám mohli sdělit pracovníci Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna ). K 15.7.2009 žilo v ČR 12 mužů a 15 žen s příjmením Finferle/Finferlová.

použitá literatura:

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Díl 1. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. s. 324. ISBN 80-7044-212-3 .

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Praha : Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795.

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha : Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha : Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha : Epocha, 2004. 298 s. ISBN

* Ministerstvo vnitra ČR - http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx