příjmení

Text dotazu

Dobrý den, kamarádkám se narodily chlapečci a do
přáníčka miminku jsme jim psala význam jejich jména, ale význam příjmení
jsem nenašla. Prosím Vás o původ, co znamenají....příjmení
Roubíček,Pospíšil. Děkuji Vám za kladnou odpověď

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Roubíček (první zmínka z r. 1499 Clementi Rubiczek, 1713 Libeň: Abraham Roubíček) bylo odvozeno jako zdrobnělina ke slovu obecného významu roub (i roubík), roub = část výhonku; též skrčený člověk. U rodin s židovskými předky příjmení patrně vzniklo z hebrejského osobního jména Ruben, které nemá úplně jasný význam, někdy se vykládá jako "ejhle (pohleďte/podívejte se), syn".

Příjmení Pospíšil bylo odvozeno z příčestí minulého činného slovesa "pospíchat". Podle Vladimíra Matese se tak pravděpodobně označovali lidé, kteří stále někam pospíchali (aby už byl hotov s prací, aby už byl doma, aby už byl v hospodě atd.) nebo někoho neustále do něčeho pobízeli, případně se mohlo jednat o lidi nervní, neposedné, kteří nevydrželi dlouho na jednom místě. Jména ze sloves typu Pospíšil jsou častější na Moravě než v Čechách.

Pokud by Vás zajímaly také údaje o četnosti jmen a příjmení, dle statistik Ministerstva vnitra ČR žilo ke dni 15.7.2009 na našem území 609 mužů a 677 žen s příjmením Roubíček/Roubíčková a 10 742 mužů a 11 249 žen s příjmením Pospíšil/Pospíšilová.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. Str. 146, 158. ISBN -78-80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2003. Str. 201-202. ISBN 80-86328-30-9.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. Str. 246. ISBN 80-200-1349-0.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR -

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx