příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o zjištění původu příjmení Ouředníček (pův.
Aurzednicek) a Pácalt.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Ouředníček vzniklo ze slova "ouředník". Původními nositeli tohoto příjmení byli panští hospodářští a správní úředníci. Tvar "Aurzedníček" je starší pravopisnou variantou tohoto jména (vyskytovala se i podoba "Auředníček").

Příjmení Pácalt pochází z němčiny. Vzniklo z osobních jmen začínajících "Pa-" (Pavel, Pankrác apod.), připojením německých přípon "-c" a "-olt" (tvar zakončený na "-calt" byl hyperkorektní variantou").

Dle statistik Ministerstva vnítra (stav ke dni 15. 7. 2009) žije na území ČR 80 mužů a 88 žen s příjmením Ouředníček / Ouředníková; 95 mužů a 102 ženy s příjmením Pácalt / Pácaltová.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-240030.aspx