příjmení

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vysvětlení původu
a významu příjmení Šidák. A jak četné je toto příjmení v Čr či jinde. Předem
moc děkuji za odpověď.Hezký den

Odpověď

Dobrý den,

k zjišťování původu příjmení využíváme nejznámější a nejobsažnější příručky, zabývající se příjmením:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4. aj.

Tyto příručky mají ve většině veřejných knihoven a na příjmení, která Vás zajímají, se můžete podívat i sama.

Příjmení Šidák - ze staročeského apelativa šied, šiet = stařec; Šída, Šidák

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Podle statistiky na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx?q=Y2hudW09Mg3d%3d je příjmení Šidák na 9250. místě, četnost 91.