přijímení POHL

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se něco dozvěděla o původu a
významu přijímení POHL.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den.

příjmení Pohl/ Pohlová vzniklo, podle příručky "Naše příjmení" od Moldanové, D., z německého Pohl = Polák; dále někde také mohlo vzniknout z něm.

nářečního znění osobního jména Pavel - Pohl, či ještě na severní Moravě mohlo toto příjmení také vzniknout z místního jména Polom, německy Pohl.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2010 žilo v České republice, dle serveru www.kdejsme.cz, 2017 osob s příjmením Pohl/ Pohlová. Z toho 988 mužů a 1029 žen. A v roce 2011 zde žilo již 2024 osob s tímto příjmením. Z toho 992 mužů a 1032 žen. Nejčastěji pak v Praze, Rychnově nad Kněžnou, Brně či Dobrušce a dalších.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)