přijimení OTŘÍSAL a NOVOTNÝ

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych se Vás zeptat na původ a
vývoj přijimení OTŘÍSAL a NOVOTNÝ? Předem Vám děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Novotný patří mezi jedno z nejčastějších příjmení v ČR, jeho původ je odvozován od starého přídavného jména novotný = nový.

Příjmení Otřísal pochází z příčestí minulého činného staročeského slovesa otříesti = setřásti.

Na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR naleznete statistiky četnosti příjmení (http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx ). Ke dni 15.7.2009 bylo evidováno 24 320 mužů a 25 328 žen s příjmením Novotný/-ná; 111 mužů a 118 žen s příjmením Otřísal/-ová.§

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání druhé. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.