Přijímání energie na Zemi

Text dotazu

Pokud bereme v potaz že Země a její atmosféra je uzavřená soustava (vím že není, ale v rámci této myšlenky takto přemýšlím), jsou potom například solární panely zdrojem nové energie, která následně zůstává v uzavřené soustavě Země a její atmosféry?

Odpověď

Dobrý den,

tuto otázku zodpověděl kolega z Ústavu teoretické fyziky:

"Především Země i s atmosférou není uzavřený systém, neboť na ni neustále dopadá sluneční a kosmické záření a zároveň Země neustále vyzařuje tepelné a další záření do okolního prostoru. Kdyby Země nevyzařovala přebytečné teplo do okolí a všechno dopadající sluneční záření by se absorbovalo, Země by se přehřála a my bychom na ní nemohli žít.

Ovšem část dopadající energie ve formě slunečního záření se může dočasně uložit v jisté formě na Zemi, ať už jako elektrická energie nebo chemická energie ve fosilních palivech (je třeba si uvědomit, že všechna biomasa čerpá energii především ze Slunce a ukládá ji do vhodných chemických sloučenin, rozkladem a přeměnou těchto látek pak v zemské kůře vznikají fosilní paliva). Když tuto uloženou energii pak lidé využijí, nakonec se typicky přemění téměř celá na teplo (rozmyslete si, co se např. stane s pohybovou energií všech aut, když zastaví) a časem se toto teplo vyzáří opět do okolního prostoru.

Takže odpověď na vaši otázku zní spíše ne v tom smyslu, že jde o energii ze Slunce, která dopadá na Zemi neustále, takže nejde o novou energii, jen je to nový způsob, jak tuto energii zachytit a dočasně uložit ve formě elektrické energie."

Doufám, že Vám odpověď pomohla.