příbuznost

Text dotazu

dobry vecer,
prosim o info, zda Frantisek Neusser, kamnar /Pribor/ a Karel Neusser,
varhanik /N.Jicin/ byli pribuzni.

Odpověď

Dobrý den,

příbuznost těchto dvou osob stejného příjmení se nám nepodařilo v nám dostupných zdrojích prokázat ani vyvrátit. Rozhodně se ovšem nejednalo o bratry, neboť Karel Neusser měl pouze 5 sester. Příbuznost je v tomto případě možné potvrdit či vyvrátit pouze na základě genealogického průzkumu obou rodin.

Potřebné podklady k rodině Karla Neussera jsou uvedeny v článku:

* SEHNAL, Jiří. Život a dílo novojičínského varhanáře Jana Neussera (1807 - 1878). Časopis moravského (zemského) muzea. r.58, 1973, s. 163 - 216.

Údaje k osobě Františka Neussera jsou skromnější. Jak vyplývá z textu uvedeného v knize Dějiny města Příbora, není zcela jednoznačný ani rok, kdy byla založena "První moravsko-slezská továrna šamotových kamen a strojních sporokrbů".

Většina matrik pro daná místa je volně dostupná v digitalizované podobě na stránkách Zemského archivu v Opavě: http://www.archives.cz.

O genealogickém výzkumu se můžete více dočíst na stránkách: www.genea.cz

Použitá literatura:

* SEHNAL, Jiří. Život a dílo novojičínského varhanáře Jana Neussera (1807 - 1878). Časopis moravského (zemského) muzea. r.58, 1973, s. 163 - 216.

* JUROK, Jiří. Dějiny města Příbora. 2. vyd. Příbor : Město Příbor, 2002. ISBN 80-238-9541-9.