Příbram - název města

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o informaci, jak vznikl název města
Příbram. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
místní jméno Příbram bylo odvozeno přivlastňovací příponou z osobního jména Příbram (pro zajímavost: z r.1226 doložena existence jakéhosi Heinricuse
Pribrami) a znamenalo "Příbramův" (dvůr). V mluvě německých horníků, kteří patřili k prvním usedlíkům, se české jméno přejímalo jako Biberans nebo Pibrans.
Původně vladycký dvůr je připomínán již v roce 1216 (zmiňován název Pribram), r. 1227 je zmiňován již jako tzv. újezd (circuitus, qui dicitur Pribram), r. 1289 již jako hrazené městečko.

Použitá literatura:
LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd.. Praha : Mladá fronta, 1982. 373 s.

PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách :
jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd.. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.