příbor

Text dotazu

Odkud a z jakéhoobdobí pochází klasický příbor nůž vidlička lžíce?

Odpověď

Dobrý den, údaje jsme převzali a citujeme z následující literatury:
Zíbrt, Čeněk. Poctivé mravy a společenské řády při jídle a pití, po rozumu starých Čechův : Z mravoučných návodů staročeských i odjinud vypisuje... Praha : Jos. R. Vilímek, 1890, s. 13, 14, 15, 54-55.
Rok 1600: Kniha Mravové aneb naučení potřebná, jak dítky hned z mládí mravy a obyčeje dobré,... sepsaná od Jiříka Strejce... (Praha 1600) uvádí jen lžíci a nůž.
Rok 1710 a 1715: Libertin, Jan Ignác: De educatione iuventutis. Praha 1715. Kniha už uvádí lžíci, vidličku a nůž jako společně používané jídelní náčiní; popisuje jak jednotlivé části používat a také jejich umístění na stole.

Tobolková-Kotíková, Zuzana.
Prostřený stůl a jeho dějiny. Praha : Orbis, 1949, s. 16-17. Cituje rovněž výše uvedeného Libertina a dále:
Rok 1794: Vavřinec, A. Pravidla zdvořilosti, opatrnosti a zachování zdraví. Návody k prostírání, rozmístění příboru (lžíce, vidlička, nůž) jsou skoro stejné jako u Libertina.

Holčík, Štefan.
Príbory. Bratislava : Tatran, 1982, s. 38-42.
Polovina 17. stol.: Kombinovaná sestava lžíce s vidličkou na jedné rukověti. Do zubů vidličky se dala vložit a háčkem přichytit mělká mistička, takže vznikla polévková lžíce. Používalo se hlavně na cestách.
17. a 18. stol.: Velké hostiny na panovnických dvorech a zámcích šlechty si vyžádaly mj. i soupravu příborů, jak ji známe i dnes. Vlastní příbor si majitel nosil na opasku. Soupravy pro více osob se uchovávaly, příp. přenášely (na cestách, při lovech) v kazetách, ev. v kufřících.